Korduma kippuvad küsimused

Pealtvaatajad, logistika ja võistluspäev

Kas pealtvaatajad tohivad võistlust vaatama tulla? Kas sissepääs on tasuline või piiratud?

Jah — pealtvaatajad on väga oodatud! Droonivõistlusi on põnev vaadata ning üldjuhul sissepääsutasu ei ole, kui just konkreetse koha puhul pole teisiti märgitud.

Palume kõigil jääda turvapiirete taha, järgida korraldajate juhiseid ning pidada meeles: kui piloodil on FPV prillid ees, siis ta lendab. Ära kõneta ega häiri teda sellel ajal — see on nii ohtlik kui ka segav.

Küsimusi võib esitada ja võistlusega tutvuda voorude vahel. Tule vaata ja naudi!

Kas sõbrad või pereliikmed tohivad olla minuga boksialas?

Jah, aga boksiala on mõeldud ainult pilootidele ja nende tiimikaaslastele.

See on koht, kus valmistatakse varustus ette, laetakse akusid ja koordineeritakse võistlust — seega peab see jääma turvaliseks ja keskendunuks. Kui keegi aitab sind varustuse, spotteri või ajastamisega, siis anna sellest peakohtunikule teada ja ta arvestab neid kui sinu tiimi osa.

Sõbrad ja perekond, kes lihtsalt kaasa elavad, peaksid jääma pealtvaatajate alale. Soovi korral võivad nad külastada boksiala, aga mitte võistluse ajal ega pilootide lendamise ajal.

Kas rajal on olemas toitlustus, vesi või elekter?

See sõltub võistluspaigast, kuid igal võistlusel on olemas vool akude laadimiseks — oma pikendusjuhe tuleb ise kaasa võtta.

Laudu me pakume, aga toolid peaksid piloodid ise kaasa võtma. Ka kõik muu, mis aitab sul terve päeva välitingimustes mugavalt veeta (nt vihmakeep, müts, snäkid), tasub endal kaasa võtta.

Toitlustust alati ei pruugi olla. Kui midagi pole kohapeal saadaval, antakse piisavalt aega, et vajadusel lahkuda või ise midagi hankida. WC-d püüame võimalusel alati organiseerida.

Kas lemmikloomad on võistlusalas lubatud?

See sõltub konkreetsest võistluspaigast, aga üldiselt soovitame mitte tuua lemmikloomi võistlusele.

Võistluskeskkond on vali, kiire ja ettearvamatu — see võib loomi kergesti stressi viia. Lahtiselt ringi jooksev koer rajal võib olla ohtlik nii looma kui droonide jaoks.

Kui koht lubab loomi ja otsustad siiski kaasa võtta, peavad nad olema rihma otsas, eemale hoitud lennu- ja boksialadest ning sinu täieliku kontrolli all. Kõik vastutus looma eest lasub sinul.

Mis juhtub, kui droon kukub ohtlikku kohta või rajalt välja?

Kui droon kukub rajalt välja — näiteks metsa, kõrgesse rohtu, vette või avalikku ruumi — siis ära torma seda kohe tooma.

Teavita esmalt kohtunikku või korraldajat. Vajadusel peatatakse võistlus või öeldakse, millal on ohutu minna. Peame veenduma, et keegi ei jaluta aktiivses lennualas ega sega teisi pilootide lende.

Mõnel juhul võib taastamine toimuda alles vooru lõpus — või isegi päeva lõpus, kui asukoht on keeruline või ohtlik. Kannatlikkus ja ohutus on esikohal.

Kas sündmusel tehakse pilte ja videoid? Kuidas ma saan neid pärast?

Jah — enamasti teeme üritustel pilte ja videoid nii dokumenteerimiseks kui ka elamuse jagamiseks pärast. Kui on ametlik fotograaf või videograaf, siis sellest antakse teada ja sisu jagatakse läbi sotsiaalmeedia, sündmuse lehtede või grupivestluste.

Samal ajal austame privaatsust. Kui sa ei soovi olla pildil või videos, anna sellest palun peakohtunikule teada päeva alguses ja me arvestame sinu sooviga igal võimalusel.

Kas võib rõõmustada, kurta või muidu häälekalt reageerida? Kui vali on liiga vali?

Absoluutselt — see on kirglik ala ja me tahame, et sa tunneksid ja elaksid kaasa. Tähista võite, ela välja frustratsiooni, anna viis või karju mättasse, kui vaja. Parem elada välja kui sisse.

Aga pea meeles: keegi võib samal ajal veel lennata.

Kõva kisa, möla või emotsioonipursked — eriti boksialas või stardijoone lähedal — võivad rikkuda teise piloodi keskendumise. Ja droonivõistluses võib üks sajandiksekund segamist lõpetada lennu.

Seega:
- Rõõmusta pärast sõitu, mitte selle ajal
- Ära tee kommentaare teiste lendude kohta, kui piloot veel lendab
- Kui pead midagi arutama, tee seda vaikselt ja eemal.

Mis ma teen, kui droon kukub minu lähedale?

Kui droon kukub või maandub sinu lähedale — ära puuduta seda. Ära liiguta. Ära mine lähedale.

Isegi kui mootorid on seisma jäänud, võib süsteem olla veel voolu all ja propellerid võivad ootamatult pöörlema hakata. Droonile kallale minek võib rikkuda ajavõttu või segada piloodi taastumist.

Tõsta käsi või anna märku korraldajale. Nad peatavad vajadusel sõidu ja tegutsevad turvaliselt.

Kui sa ei ole kindel, mida teha — jää paigale ja anna märku. Meie esmane prioriteet on ohutus kõigile.

Võistlusformaat ja osalemine

Mis juhtub, kui osalen mõnel etapil Rahvaliigas ja mõnel Pro-klassis? Kuidas see mõjutab hooaja üldarvestust?

Kõik piloodid, olenemata sellest, millises drooniklassis nad võistlevad, koguvad punkte EDRL-i üldarvestuses. Nii Pro-klassi kui Rahvaliiga tulemused arvestatakse võrdselt üldtabelis.

Rahvaliigal on eraldi arvestus ja hooaja tiitel, kuid Pro-klassi jaoks eraldi edetabelit ega tiitlit ei ole — Pro-klassi tulemused lähevad üldarvestusse.

See tähendab, et saad hooaja jooksul klasside vahel vahetada ja koguda punkte üldtabelisse. Kuid Rahvaliiga arvestuses lähevad arvesse ainult need sõidud, mis on tehtud Rahvaliiga nõuetele vastava drooniga.

Teoreetiliselt on võimalik võita kogu hooaeg Rahvaliiga drooniga — kuigi väiksema võimsuse tõttu on see ebatõenäoline. Aga süsteem lubab sellel juhtuda.

Kuidas rakendub reegel kolme järjestikuse kiireima ringi kohta kvalifikatsioonides? Kas need võivad tulla erinevatest voorudest?

Ei — kolm ringi peavad olema järjestikused ja pärinema ühest ja samast kvalifikatsioonivoorust.

Arvesse läheb ükskõik millise kvalifikatsioonisõidu parim järjestikuste kolme ringi lõik. Igas voorus saad lennata nii palju ringe, kui 2 minuti jooksul jõuad, ja süsteem leiab sealt automaatselt kolm järjestikust parimat ringi.

Ringe ei saa kokku liita eri voorudest. See tagab ausa ja võrdse võistluse kõigile.

Mis juhtub, kui kaks või enam pilooti lõpetavad hooaja täpselt sama punktisummaga?

Kui hooaja lõpus tekib viik punktides, määratakse järjestus järgmise loogika alusel:

1. Eelis on piloodil, kellel on rohkem etapivõite.
2. Kui viik püsib, võrreldakse teisi kohti.
3. Seejärel kolmandaid kohti jne.
4. Kui kõik muu on ka võrdne (äärmiselt haruldane), kasutatakse viimaseks viigimurdjaks parimat kvalifikatsioonitulemust hooaja jooksul.

See süsteem premeerib järjepidevust ja tugevat sooritust kogu hooaja vältel.

Kas ma saan korraga osaleda mitmes kategoorias (nt Juuniorid, Kaitseliit, Eesti meistrivõistlused)? Kuidas jagatakse auhindu?

Jah, saad osaleda mitmes kategoorias samaaegselt, kui vastad iga kategooria tingimustele (nt vanus, litsents, kuulumine organisatsiooni). Kõik piloodid lendavad koos, aga tulemused arvestatakse automaatselt igas kategoorias, mille tingimustele sa vastad.

Auhinnad antakse välja eraldi igas kategoorias, seega kui läheb hästi, võid saada mitu medalit või isegi mitu hooajatiitlit.

Näiteks:
- Karma võistleb Pro-klassis, aga kuna ta on üle 40, kuulub Kaitseliitu ja omab Eesti FAI litsentsi, siis arvestatakse tema tulemusi ka Masters, Kaitseliidu ja Eesti meistrivõistluste kategooriates — lisaks üldarvestusele. See teeb kokku viis arvestust.

- Teoreetiline maksimum on kuus kategooriat. Piloot võiks osaleda Rahvaliigas, olla alla 16-aastane (Juunior), naine (Daamid), kuuluda Kaitseliitu, omada Eesti FAI litsentsi ja muidugi kuuluda ka üldarvestusse — kõik korraga.

See süsteem tagab, et iga piloot saab tunnustust oma panuse eest olenemata kategooriast.

Mis juhtub, kui kõik piloodid sõidus alla kukuvad? Kuidas määratakse kohad?

Kui kõik piloodid kukuvad samas sõidus alla, määrame tulemused käsitsi vastavalt sellele, kes jõudis rajal kõige kaugemale.

Esmalt vaatame, mitu täisringi iga piloot lõpetas. Kui sellest ei piisa, võrdleme, kui kaugele järgmises ringis keegi jõudis — selle aluseks on läbitud väravate arv enne kukkumist.

Kui vaja, vaatame DVR-salvestisi, et kindlaks teha, kes läbis oma viimase värava esimesena. See aitab lahendada olukordi, kus mitu pilooti jõudsid täpselt sama kaugusele.

Osaliste ringide automaatset jälgimist ei toimu, seega tugineb see süsteem vaatlusel, aususel ja vajadusel DVR-i tõenditel. Mitte ideaalne, aga õiglane — ja austab iga piloodi pingutust ka kaosesõitudes.

Mis saab siis, kui keegi langeb välja peale kvalifikatsiooni? Kas keegi viiakse tema asemele?

Kui piloot langeb välja peale kvalifikatsiooni, kohandame vajadusel väljalangemisvoorude tabelit:

- Kui see juhtub enne kui tabel on lukus, tõstame järgmised piloodid üles ja täidame tühja koha.
- Kui tabel on juba avalik ja kinnitatud, võib see sõit toimuda väiksema osalejate arvuga või mõnel juhul saab keegi otsepääsu järgmisesse vooru (bye).

Finaalides (eriti Chase the Ace süsteemis) jätkatakse sõitu allesjäänud pilootidega. Puudujääja koht märgitakse vastavalt sellele, millal ta välja langes.

Püüame alati hoida võistluse ausa ja sujuvana, aga ei viivita üritust puuduva piloodi tõttu. Kui tead, et pead enne lõppu lahkuma, teavita sellest palun peakohtunikku võimalikult vara.

Varustus ja tehniline seadistus

Kas ma tohin võistluse jooksul videosüsteemi vahetada?

Jah, videosüsteemi võib vahetada — näiteks analoogilt HDZero, DJI või Walksnaili peale — kuid sa pead sellest teavitama peakohtunikku.

Eriti oluline on see siis, kui vahetus mõjutab sinu ajavõtusüsteemiga ühilduvust. Vahetust tohib teha voorude vahel, mitte vooru sees.

Kõik süsteemid ei tööta ajavõtuga võrdselt hästi, seega soovitame seadistus paika saada treeningvooru ajal ja hilisemaid muudatusi vältida, kui need pole hädavajalikud.

Mis saab, kui kasutan DJI või Walksnail videosüsteemi ja ajavõtt ei tööta korrektselt?

Kui kasutad DJI või Walksnail süsteemi ja ajavõtusüsteem ei tuvasta su ringe korrektselt, siis määratakse sinu tulemus DVR-salvestuse põhjal. Seetõttu on kõigil DJI ja Walksnail pilootidel kohustuslik salvestada kõik lennud.

Sellisel juhul vaatab peakohtunik DVR-i üle ja määrab sinu koha võimalikult õiglaselt. Kui salvestust ei ole, võib su tulemus jääda arvestamata.

Palun arvesta, et DJI ja Walksnail ei ole täielikult ühilduvad meie kasutatava ajavõtusüsteemiga. Sama kehtib ka enamiku muude võistluste kohta. On sinu vastutus teha peakohtunikuga koostööd juba treeningvoorus, et tuvastada võimalikke probleeme ning vajadusel seadistusi korrigeerida. Kui see on hommikul hästi tehtud, ei tohiks sul edasistes voorudes probleeme olla.

Kas propelleritele, mootoritele või püsivarale on mingeid piiranguid?

Pro-klassis piiranguid ei ole — sul on vabadus kasutada mis tahes mootoreid, seadeid ja püsivara, kuniks droon vastab baastingimustele: kuni 6S aku ja kuni 5.1” propellerid.

Rahvaliigas kehtib samuti piirang kuni 5.1” propelleritele, kuid lisaks peab olema rakendatud RPM-piirang. Selle saavutamise viis (madalama KV mootor, throttle limit, tarkvara jne) on sinu otsustada.

Kohustuslikke komponente või kindlat püsivara versiooni ei ole. Kuid kui tekib kahtlus, et sinu varustus ei vasta tingimustele, võib peakohtunik igal hetkel paluda seda kontrollida. See põhineb aususel ja vastastikusel usaldusel.

Kas ma tohin treenida või lennata võistluspäeval väljaspool sõite?

Ei, võistluspäeval ei tohi lennata väljaspool ametlikke sõite. Punkt.

See kehtib kõigi droonide kohta — FPV, LOS, tinywhoopid, kaameradroonid või mis tahes seade, millel on videoedastus või pöörlevad propellerid. Samuti ei tohi oma drooni sisse lülitada, kui voor on aktiivne — see võib segada teiste pilootide videosignaali.

Väljaspool ametlikke sõite tohib lennata või sisse lülitada ainult peakohtuniku loal. See kehtib ka mitte-FPV seadmete kohta.

Kui soovid enne või pärast võistlust drooni testida või niisama lennata, räägi sellest korraldajaga ja me leiame võimaluse.

Millised akuturvalisuse reeglid kehtivad?

Kuigi meil ei ole ametlikku kontrollnimekirja, eeldame, et iga piloot järgib põhilisi ohutusreegleid akude käsitlemisel:

- Kasuta laadimisel alati tulekindlat kotti või mitte-süttivat pinda
- Ära jäta laadivaid akusid järelevalveta
- Hoia vigastatud akud eemal rajast ja boksialast
- Ära viska paisunud ega kahjustatud akusid prügikasti — vii need ohutult käitlemiskohta

Laadimisalad on ühised, seega palun hoia oma juhtmed korras, ära koorma vooluringi ja ära jäta oma laadijat päikese kätte kogu päevaks.

Ohutus, käitumine ja võistlusreeglid

Mis juhtub, kui mu lend ebaõnnestub kvalifikatsioonis tehnilise vea tõttu?

Kui sinu droon ei tööta isikliku tehnilise vea tõttu (nt katkine jootekoht, mitte töötav VTX, vale seadistus), ei anna see õigust korduslennuks. Paranda ära ja laseme edasi. Küsi vajadusel abi kaaspilootidelt.

Ainult väliste tegurite — nagu ajavõtutõrge või teise piloodi video segamine — tõttu võib erandkorras anda korduslennu, kuid selle otsustab peakohtunik.

Lühidalt: oma tehnika eest vastutad sina. Kasuta treeningvooru testimiseks ning paranda probleemid voorude vahel.

Mis saab, kui mul tekib videohäire väljalangemisvoorus?

Kui videohäire on põhjustatud teise piloodi signaalist või tehnilisest rikkest, võid taotleda korduslendu. Peakohtunik hindab olukorda ja otsustab, kas see on õigustatud.

Kui häire on tingitud sinu oma seadistusest või antenni paigutusest, siis tulemus jääb kehtima.

Korduslennud on harvad ja neid antakse vaid siis, kui on selge tõend, et häire oli sinust sõltumatu.'

Mis juhtub, kui mul kaob video või rakendub failsafe lennu ajal?

Kui sul kaob video või tekib failsafe, lõppeb sinu lend kohe, kui droon kukub.

Seda käsitletakse kui võistlusintsidenti ning korduslendu ei anta — isegi kui kukkumine toimub kohe alguses. See on osa võidusõiduriskist.

Ainus erand on olukord, kus tõrke põhjustas väline tegur, nagu teise piloodi videosignaal või kinnitatud süsteemirike. Sellisel juhul võib peakohtunik korduslennu lubada, aga see jääb tema otsustada.

Kas mul peab lennates olema spotter? Kes see võib olla?

Spotter ei ole kohustuslik, kuid tungivalt soovitatav — eriti väljalangemisvoorudes ja finaalides.

Hea spotter ei ole lihtsalt abiline, vaid nagu kaaspiloot. Ta saab sulle öelda ringide arvu, väravate positsiooni, liikluse, kokkupõrked või aidata kiiresti tuvastada video- või linkiprobleeme. Samuti kuulab ta peakohtuniku juhiseid.

Spotteriks võib olla igaüks, keda usaldad — tiimikaaslane, sõber või teine piloot. Kui sul kedagi ei ole, palu korraldajal aidata või küsi soovitust teistelt pilootidelt.

Mis juhtub, kui keegi käitub halvasti või rikub reegleid meelega?

EDRL soovib pakkuda kõigile lõbusat, ausat ja keskendunud võistluskogemust. Kui keegi käitub ebasportlikult, rikub tahtlikult reegleid või teeb ürituse teistele ohtlikuks või ebameeldivaks, on peakohtunikul õigus sekkuda.

Võimalikud tagajärjed:
- Suuline hoiatus
- Diskvalifitseerimine konkreetsest sõidust
- Tõsisematel juhtudel eemaldamine kogu ürituselt

Ebasobiv käitumine võib hõlmata näiteks:
- Turvajuhiste eiramine
- Loata lendamine
- Agressiivne vaidlemine ametnikega
- Teiste pilootide häirimine või ohtlik käitumine

Korraldajad võtavad selliseid juhtumeid tõsiselt ning teevad kõik, et üritus püsiks mõnus ja turvaline kõigile osalejatele.

Kas peame koristama peale võistlust? Kes vastutab prügi eest?

Jah — kõik vastutavad. Igaüks peaks jätma koha vähemalt sama puhtaks, kui see oli saabudes.

See tähendab:
- Korja kokku katkised propid, sidumisrihmad ja pakendid
- Võta prügi endaga kaasa, kui prügikasti pole
- Kui näed teiste jäätmeid, võid vabalt needki ära koristada
- LiPo akusid ei tohi kunagi niisama ära visata — vii need vastavasse kogumispunkti

Droonivõistlused toimuvad tihti laenatud või jagatud aladel ning kui tahame neid kohti edaspidi kasutada, peame jätma hea mulje.

Kui ohtlikud võistlusdroonid tegelikult on? Mis juhtub, kui see kellegi pihta lendab?

Võistlusdroonid on väga kiired ja võimsad seadmed, millel on teravad pöörlevad propellerid — nad saavutavad kiiruse üle 100 km/h paari sekundiga.

Kui toimub kokkupõrge inimese ja drooni vahel, võidab droon — ja see võib tähendada tõsist vigastust.

Seetõttu võtame ohutust väga tõsiselt:
- Pealtvaatajad peavad jääma turvaalade taha
- Pilootidel peab olema korrektselt seadistatud fail-safe
- Keegi ei tohi lennata väljaspool oma vooru
- Keegi ei tohi läheneda piloodile, kellel on FPV prillid ees

Need ei ole soovitused — need on reeglid, mis on loodud kõigi ohutuse tagamiseks.

Noored ja vabatahtlikud

Kas noortel pilootidel peab olema lapsevanem või saatja kohal?

Kui oled alla 16-aastane, siis igal EDRL-i etapil on kohal ametlik noortepilootide vastutaja — nn Coach-piloot, kes aitab suhelda korraldajate ja peakohtunikuga, jälgib ohutust ning vajadusel aitab tehniliste ja logistiliste küsimustega.

Enamasti on selleks Ragequit ehk Janno Siimar, HOBIzone treener ja kogemustega droonirallitreener. Ta on suur ja karvane ning tihti ainus, kes jaksab noortele kogu päeva kõrvalt kaasa elada.

Kui sa ei tunne teda veel, siis igal juhul tasub mõni lapsevanem vms täiskasvanu ikkagi kaasa võtta — abikäsi on alati kasulik, olgu selleks akude laadimine, DVR-i salvestamine, lihtsalt motivatsiooni andmine või toidu ja wc leidmine.

Kas ma saan aidata või olla vabatahtlik, kui ma sel korral ei lenda?

Jah — väga tore, kui soovid kaasa aidata! Meil on alati palju teha: raja ehitus, ajavõtt, spoterdamine, nimekirjade kontroll või lihtsalt pilootide aitamine ja päeva sujuvaks muutmine.

Sul ei pea olema droonikogemust, et abiks olla — kui hoolid võistluskogemusest või tahad lihtsalt panustada, oled igati oodatud.

Anna lihtsalt enne või kohapeal teada, et oled valmis aitama. Vabatahtlikuna saab ka palju õppida ning näha, kuidas kogu süsteem töötab seestpoolt. Ja vahel saab selle eest ka tänutäheks midagi lahedat — või vähemalt hea emotsiooni.